Co powinno się wiedzieć odnośnie nadzorów archeologicznych?

Wczoraj byliśmy całą familią na wycieczce rowerowej. W sąsiedniej miejscowości budowano drogę, o czym wiedzieliśmy. Lecz zupełnie nie spodziewaliśmy się widoku, jaki zastaliśmy. Dwa gigantyczne, głębokie doły, w których nie mogliśmy dojrzeć dna.

nadzory archeologiczne


Zabezpieczone w taki sposób, żeby nikt nie wpadł do środka. Sąsiadujący fragment jezdni również zabezpieczono w oryginalny sposób i trudno było nam się przedostać na drugą stronę. Dyskutowaliśmy potem o spotkanej przeszkodzie, to znaczy wymienialiśmy zasłyszane informacje i ploteczki. A to, iż firma splajtowała i nie posiada środków na ukończenie prac, a to, że za ciepło i robotnicy mają przerwę, a będą pracować późnym wieczorem, a to, że może znaleziono granaty z czasów wojny więc należy z początku zaangażować saperów, żeby rozbroili terytorium.

Nieumyślnie, od zwykłej ulicy doszliśmy do zupełnie odrębnego tematu. Nadzory archeologiczne już raz były tematem rodzinnej debaty. Okazało się, iż nie jedynie przy ogromnych działaniach, lecz nawet podczas budowy domków jednorodzinnych nieraz konieczna jest obecność archeologa, choć nikt z nas nie wie właściwie, dlaczego i w jakim celu?
Kolejny raz więc zapoczątkowaliśmy fantazjowanie. Na pewno wtedy, gdy coś się buduje, a tuż po rozkopaniu działki wypatrzy się pewne antyczne skorupy.

więc istnieje prawdopodobieństwo, że tych przedmiotów jest znacznie więcej. Z pewnością tego rodzaju skontrolowanie terenu zajmuje dużo czasu oraz budowa ulegnie zatrzymaniu, przesunięciu, opóźnieniu. Wówczas narastają koszta, przedsiębiorcy się denerwują a czasami całe przedsięwzięcie przestaje być pewne. Kiedy przerwana zostanie budowa państwowa, prawdopodobnie nikt za bardzo nie przejmie się zaistniałym kłopotem.

nadzory archeologiczne


Najgorzej, gdy wstrzymana pozostanie budowa domu rodzinnego. Pojedyncza rodzina jest podporządkowana kredytom, jakie wielokrotnie wyliczone są wybitnie skrupulatnie i każdorazowe opóźnienie bądź powiększenie kosztów, jest w stanie wywołać poważne problemy finansowe.