Co powinieneś wiedzieć w kwestii nietolerancji glutenu u dzieci?

Pociechy potrzebują właściwego odżywiania od początku wprowadzania jedzenia innego aniżeli mleko. Powinniśmy również w tym miejscu mieć na uwadze rozmaite nietolerancje pokarmowe, jakie często się zdarzają w wieku niemowlęcym i o produktach, które mogą szczególnie wpływać na nadwrażliwy organizm.

Na temat nietolerancji glutenu mówi się aktualnie niezwykle wiele, wszystkie kontynenty ogarnęła wielka moda na towary bezglutenowe. Czasem można tutaj uznać, że mamy do czynienia z przesadą, gdyż procent osób cierpiących na celiakię, czy też na pozostałe, nieimmunologiczne nietolerancje zbóż jest stosunkowo niski oraz nie ma co szerzyć bredni odnośnie szkodliwości białek pszenicy . Gluten, a właściwe peptydy gliadynowe, to podstawowy składnik białkowy występujący w wyrobach orkiszowych, jęczmiennych, owsianych a także wielu innych.

Białka tego typu nie występują w tego typu zbożach jak między innymi kukurydza. Jest to zatem elementarny składnik skrobiowy diety osób cierpiących na nietolerancję glutenu a także inne nietolerancje żywnościowe. Gluten powoduje reakcje immunologiczne, wywołujące stan zapalny enterocytów jelita cienkiego, co charakteryzuje się sporadycznymi bólami brzucha, biegunkami i objawami ogólnoustrojowego zapalenia. Najcięższe spektrum symptomów przebiega oczywiście u pacjentów z nietolerancją glutenu, to znaczy genetyczną skłonnością do powstawania antyciał przeciwko gliadynie oraz również endomysium kosmków jelitowych.

bezglutenowe kaszki


W sytuacji odmiennych nietolerancji z tegoż zakresu można rozważać znikome czynniki genetyczne. Sposobem na uchronienie dziecka przed nabytą nietolerancją glutenu są bezglutenowe kaszki, jakie serwowane są pod koniec pierwszego półrocza życia. Kaszki takie są niezwykle dobre, zaś dzieciaki je naprawdę uwielbiają! Można ochronić swą pociecha przed immunogennymi składnikami żywnościowymi oraz nie tylko uratować je przed niedogodnościami w młodości, lecz również ochronić przed rozwojem pochodnych postaci nietolerancji w życiu dorosłym.